Haber

Dicle Elektrik leyleklere yuva yapacak

Dicle Elektrik, elektrik direklerine leylek yuvaları yapacak.

Dicle Elektrik Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, yaptığı açıklamada, Dicle Nehri kıyıları başta olmak üzere Dicle Elektrik’in hizmet alanı içerisinde birçok alanda leyleklerin yuva yaptığını belirtti.

Göç döneminde yuvalarına gelen kuşların güvenliğini sağlamak amacıyla “Leylek Yuvası Projesi”nin hayata geçirildiğine işaret eden Tüzün, farklı modellerde yuvalar yaptıklarını, uygun yuva prototiplerini test ettiklerini belirtti. Elektrik direklerine monte edilmek üzere farklı bölgelerdeki yuva boyutları dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Söz konusu alanlarda kuşların malzemesi, yerleşimi ve davranışları dahil tüm detayları incelediklerini belirten Tüzün, göç dönemlerinde leyleklerin güvenli bir şekilde barınabileceği birçok farklı yuva modeli üzerinde çalıştıklarına dikkat çekti.

Tüzün, leyleklerin Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinden başlayıp Diyarbakır’dan Batman’a kadar uzanan vadi boyunca buldukları elektrik direklerine yuva yaptıklarını ve bahar mevsimine kadar yaşamlarını burada sürdürdüklerini belirtti.

“Ancak zaman zaman akıntıya kapılan leylekler de ölüyor, yavruları da korunmasız yuvalardan düşüp başka hayvanlara yem oluyor. Dicle Elektrik bu durumun önüne geçmek için projeyi hayata geçirmek üzere harekete geçti. En uygun olanı seçeceğiz. Leylekler için elektrik akışını tehlikeye atmadan yuva modeli yapıp ihtiyaç duyulan yerlerde uygulamaya başlayın.Dicle Elektrik hem abonelerinden hem de hizmet verdiği bölgedeki canlılardan ve doğadan sorumlu bir enerji dağıtım şirketidir. Gelecek nesillere karşı sorumluluklarımızın bilincindeyiz.Göçmen kuşlardan leyleklere kadar toplumumuzun sempatisini biliyoruz.Bu nedenle özelde göçmen kuşların genel olarak ise tüm doğanın korunması konusunda bölgenin enerji şirketiyiz.Harekete geçiyoruz. Sorumluluk bilinciyle daha önce uyguladığımız Kelaynakları Koruma Projemizden olumlu sonuçlar aldık, sayıları 42’den 240’a, ardından 324’e çıktı. Leylek ve diğer göçmen kuşlara yönelik çalışmalarımızın sonuçlarını, gerekirse takip edeceğiz. yeni projeler ortaya koyacağız. “

camlidereajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu